2018. április hónap bejegyzései

Rozsályi mesék mese-és prózamondó verseny

Ebben az évben két jubileumot ünnepelünk Dr. Béres András koreográfus, néprajzkutató, a Debreceni Népi Együttes alapítója, a Mikepércsi csárdás koreográfiájának alkotójának emlékére. 90 éve született, és 25 éve halt meg.

Ebből az alkalomból mese- és prózamondó versenyt rendezett a Csapókerti Közösségi Ház a Dr. Béres András gyűjtéséből származó művek felhasználásával, több mint 50 résztvevővel. Az alsó tagozatosok két korcsoportban, a felsősök együtt versenyeztek. A rendezvényt Mikepércs Önkormányzata is támogatta.

Iskolánkat13 tanuló képviselte, minden osztályból 1-2 tanuló.

Különdíjban részesült Veszelovszki Lili 4.a, harmadik helyezést ért el Szikszai Imre 2.a és Gráfel Patrik 3.a osztályos tanuló. A felső tagozatosok ezúttal – bár színvonalas teljesítményt nyújtottak, és nem maradtak el a díjazottaktól – elismerő szavakat kaptak.

Szil András

Ökoskodó

A 2017/2018-as tanévben a hajdúböszörményi Széchenyi István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium második alkalommal, a Hajdú- Bihar Megyei Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a hajdúböszörményi Zöld Kör támogatásával indította útjára az „Ökoskodó” komplex vetélkedő a fenntartható fejlődésért 6-7. évfolyam elnevezésű levelezős versenyét.

71 hazai és határon túli csapat közül az április 26-án megrendezett döntőn 6 csapat versenyzett egymással.

Iskolánk Fantasztikus négyes csapata az előkelő 2. helyezést szerezte meg. A csapat tagjai: Diós Eszter, Kovács Anna Viktória, Szabó Laura és Tóth Boglárka, valamennyien a 7.a osztály tanulói.

Kelemenné Hortobágyi Ilona

Hunyadi-nap

 

Iskolánk hagyományaihoz híven idén is megrendezte a Hunyadi-napot. Alsó és felső tagozatos pedagógusaink színes programokkal várták diákjainkat ezen a napon. Munkaközösség-vezetőink a következő gondolatokat osztották meg velünk: Hunyadi-nap bővebben…

Föld napja gyalogtúra

Április 20-án a Föld napja alkalmából 30 felső tagozatos tanuló és 3 kísérő pedagógus vett részt a Vekeri-tavi gyalogtúrán. Az idő kiváló volt, a 12 km-es túrán kellemesen elfáradtunk. Gyönyörködtünk a természet szépségeiben, jó levegőn voltunk és tettünk az egészségünkért.

Kajatinné Csikai Krisztina

Életképek a grafika és festészet tanszakon….

2017/2018. tanév igen mozgalmasan telik grafika és festészet tanszakos hallgatóink számára.
A szokásoknak megfelelően a szeptemberi tanévkezdést követően gőzerővel folyik a munka. Különböző új technikákkal, alkotó módszerekkel ismerkednek meg tanulóink, s nem felejtkezünk el az ünnepeinkről sem. A hagyományokat követve jeles ünnepeinkre (karácsonyra, húsvétra, és anyák napjára, stb) a szorgos kis kezecskék, „ünnepi foglalkozásainkon”, egyedi ajándéktárgyakat készítettek szeretteiknek. Az ünnepekre való megemlékezés igazi közösségi élményt ad a gyermekeknek.  Jó látni a ragyogó tekintetű boldogan alkotó gyerekeinket! Tanszakunkon rendkívül fontosnak tartjuk tanulóink személyiségének fejlődését, azt, hogy mindenki lehetőséget kapjon értékei felszínre hozására, arra hogy a világot egy tágabb perspektívából szemlélhesse. Nagyon fontosnak tartjuk a pályázatokon való részvételt, hiszen a gyerekekben ott az egészséges versenyszellem, szeretik megméretni magukat. Folyamatosan pályázunk, és persze nyerünk is.  Legutóbbi eredményeink: A megyei rajzversenyen 3. helyezést ért el Lénárt Hunor 2. osztályos tanuló. Egy nemzetközi rajzversenyen különdíjban részesült Tóth Fanni 6. b osztályos tanuló.

A grafikás hétköznapokból nem hiányozhat a játék, a vidámság. Az óráink rendkívül barátságos légkörben zajlanak, az alkotás mellett mindig megengedett egy kis móka és kacagás.

Szeretettel várjuk a következő tanévben is azokat a gyerekeket, akik szívesen kipróbálnák magukat a grafika és festészet tanszak világában.

Kovács Szilvia Brigitta
grafika tanár

Nárcisz Futófesztivál

A Méltóság Mezeje Program keretében idén is megrendezésre került intézményünkben a Nárcisz Futófesztivál. Maga a kezdeményezés 10 évvel ezelőtt indult el Debrecenből, ma már számos Magyarországi település szervez Nárcisz Futófesztivált több ezer ember részvételével. A nárcisz szerte a világon a rákbetegeket, rákban haldoklókat gondozó szervezetek szimbóluma, az életnek, a reménynek, a halál legyőzésének, a szeretetnek, a ragaszkodásnak a kifejezője. A résztvevők csatlakozásukkal az emberi méltóság tiszteletét, és a gyógyíthatatlan betegek iránti együttérzésüket fejezik ki.

Fejérné Juhász Mónika
intézményvezető

Múzeumpedagógiai foglalkozások

Az idei tanévben két évfolyam vehetett részt Múzeumpedagógiai foglalkozáson Létavértesen. A 3. évfolyamos tanulóink a „Jurták népe” elnevezésű programon bővítették tudásukat április 16-án, míg a 7. évfolyamos tanulóink bepillanthattak a rovásírás rejtelmeibe, honfoglaló elődeink életébe, a „Ne legyen sok a rovásunkon” elnevezésű foglalkozáson, április 18-án.

Pedagógusaink a következőket osztották meg velünk a foglalkozásokkal kapcsolatban:

Somogyi Tiborné, Tutorné Nagy Márta:

Harmadikos tanulóink megismerkedtek a jurtatáborral, valamint vándorló őseink ruházatával, életmódjával. A gyerekek játékos feladatok megoldásával mélyítették el ismereteiket ebben a témában. A foglalkozás végén megtekintettük a Rozsnyai István által gyűjtött 1000 darabos népművészeti anyagot, amely mindenki számára nagy élmény volt.

Kovács Judit:

Intézményünk, illetve a Berettyóújfalui Tankerületi Központ kivételes lehetőséget biztosított számunkra azzal, hogy részt vehettünk a Rozsnyai István Muzeális Gyűjtemény kiállítótermében megrendezett múzeumpedagógiai foglalkozáson. Egy-egy ilyen rendhagyó alkalom kiváló ismeretszerzési lehetőséget nyújt tanulóink számára és a múzeumban szerzett tudás szorosan kapcsolódik az iskolai történelem tantárgy tananyagához. A rendhagyó tanóra címe már az elején felkeltette a gyerekek figyelmét; “Sok van a rovásodon!” és természetesen ennek a mondásnak az eredetére is fény derült. Nemzetünk legrégebbi és legértékesebb szellemi kincsét, a rovásírást ismerhették meg tanulóink játékos és élvezetes feladatokon keresztül. A foglalkozást követően megtekintettük magát a Rozsnyai Gyűjteményt is, mely a Kárpát-medence kerámiaművészetét, illetve a hagyományos népi fazekasság legszebb darabjait mutatja be az odalátogatóknak. Végezetül a jurtatáborban pihentünk meg és élményekkel gazdagon tértünk vissza Mikepércsre.

Feketéné Györfi Erika
intézményvezető-helyettes

Digitális Témahét 2018.

 

A Digitális Témahét fő célja a digitális pedagógia módszertanának népszerűsítése. A program fontos törekvése a digitális kompetenciafejlesztés. A részt vevő diákok változatos és kreatív iskolai projektek keretében fejleszthetik képességeiket technológiával támogatott tanulás során. Ebben a tanévben 2018. április 9. és 13. között volt a Digitális Témahét országosan, s iskolánkban még ezt követően egy hétig foglalkoztunk a diákokkal a téma feldolgozásán.   Az idei tanévben a kiemelt szempontok között szerepelt a médiatudatosságra való nevelés, a gyermekvédelem, a digitális közgyűjtemények használata. Mindezek alapján kezdtek a 6. évfolyamos tanulók és a szakkörre járó diákok egy gyűjtőmunkába, hogy egy prezentáción keresztül bemutathassák milyen változásokat hozott a digitalizáció az emberek életébe, milyen hatással van ez fiatalokra és idősebbekre, milyen előnyeit és hátrányait tapasztaljuk a digitális eszközöknek, mi lehet a negatív és pozitív hatása a digitális világnak számukra. A gyerekek nagyon ötletes, kreatív munkákat készítettek a két hét során.

Juhászné Túróczi Anikó

 

Magyarok Mózese

A magyar történelem meghatározó személyisége Kossuth Lajos. Az utókor máig őrzi emlékezetét népdalokban, intézmények, utcák, terek neveiben. Az ő tiszteletére – akit a magyarok Mózeseként is emlegetnek – rendeztek történelmi vetélkedőt Berekböszörményben.

Iskolánk két csapattal indult. Kovács Dorottya, Tóth Fanni, Kelemen Panna csapata 3. helyezést ért el, Katona Gréta, Szűcs Kitti, Szabó Laura csapata a 7. helyet szerezte meg. A tankerület felajánlásának köszönhetően az élmények mellett értékes könyvekkel is gazdagabbak lettünk.

Kelemen Panna 6/b osztályos tanuló

Tulipán című megyei rajzpályázat

A hagyományoknak megfelelően az idei tanítási évben is részt vettünk a Hajdúszoboszlói Szabó László Művészeti Iskola által szervezett megyei képzőművészeti pályázaton. A pályázó gyerekeknek egy szabadon választott népdal illusztrációját kellett elkészíteniük. A zsűri a beérkezett 300 alkotásból 18 pályaművet részesített díjazásban. A díjazottak között Tóth Vivien második évfolyamos, grafika tanszakos tanulónk is szerepelt, aki az 1-2. évfolyamosok kategóriájában megyei II. helyezést ért el. Az ünnepélyes keretek között megtartott díjátadásra és az alkotásokból megrendezett kiállítás megnyitójára 2018. április 16-án került sor Hajdúszoboszlón, a Kovács Máté Városi Művelődési Központban.

Kovács Szilvia Brigitta